Bina Sağlamlığı Kontrolü

by / Cuma, 24 Temmuz 2015 / Published in Kurumsal Haber
Bina Sağlamlığı Kontrolü

Bina Sağlamlığı Kontrolü

 

İnşa edilen konutların gelecekte ne gibi risklerle, tehlikelerle karşılaşabileceğini önceden görmek, bilmek ve deprem, doğal afetler gibi olaylarda nasıl davranış biçimi göstereceklerini önceden bilme duygusu “Zemin Etüdlerinin” önemini tartışılmaz bir araştırma konusu yapmıştır. Depreme  dayanıklı konutlar tanımında ilk aşama olarak, konutun veya diğer mühendislik  yapılarının üzerine kurulacağı zemini tanımak, üzerine yük bindiğinde nasıl bir davranış biçimi göstereceğini görmek deprem anında davranışını önceden hesaplamak ve konutu tasarlamak, inşa etmek güvenli bina tanımının en önemli aşamasıdır.

Zemin Etüdlerinin öneminin yanı sıra insanların yıkılan binaların altında kalmaları, depremlerdeki can kayıplarının en büyük nedenini oluşturuyor. Günümüzdeki inşaat  teknolojisi depremin değil, binanın öldürdüğünü önleyecek düzeyde.

Peki konut alırken yapıların sağlamlığından nasıl emin olabiliriz?

Konut alırken dikkat edilmesi gereken hususlar;

 

  • Binanın ruhsatlı ve standartlara göre projelendirilmiş olmasına dikkat edilmeli.
  • Binanın işinin uzmanı teknik personele sahip konusunda tecrübeli  firmalar tarafından inşa edildiğini araştırmalı
  • Binanın temel,kolon, kiriş ve döşeme gibi taşıyıcı sisteminlerinin onaylı projelerine göre inşa edildiğine dikkat edilmeli.
  • Zeminin kum veya dolgu alan olup olmadığı ve binanın temel drenaj sistemlerinin olup olmadığı öğrenilmeli.

 

Halk arasında konut alırken binaların sadece taşıyıcılığı dikkate alınır ancak binaların aynı zamanda esnek de olması gerekir. Deprem esnasında binanın deprem hareketlerine uyması depremden zarar görmesini önlemede yardımcı etkendir.

Siyahkalem olarak tüm projelerimizde bu riskleri ve alınması gereken önlemleri göz önünde bulundururak sizler için yalnızca bina değil, yaşam alanı inşa etmeyi gözetiyoruz.

 

Tagged under:

Bir Cevap Yazın

TOP